USA inför tilläggstullar på 25 procent för fordon och fordonskomponenter

Nyhet

Importera & exportera

Handelskonflikten USA-EU

Publicerad: 27 mar 2025

Från den 3 april inför USA nya höjda tullar på import av fordon och vissa fordonskomponenter.

Uppdaterad 2025-03-28: Tidigare angav vi att tullarna träder i kraft den 2 april. Rätt ska vara den 3 april, svensk tid.

USA:s ordinarie importtullar är generellt sett låga, cirka 2,5 procent för personbilar och fordonskomponenter. De nya tilläggstullarna innebär därför en kraftig ökning jämfört med dagens nivåer.

Tullarna gäller både personbilar, lätta lastbilar, motorer och vissa andra delar till motorfordon. USA har ännu inte offentliggjort vilka HTSUS-nummer som omfattas av tullarna, därför går det i nuläget inte att säga exakt vilka delar som kommer att omfattas av tilläggstullarna.

En analys som Kommerskollegium genomförde 2019 visade att amerikanska tullar på 25 procent på fordon och fordonskomponenter skulle få betydande negativa konsekvenser för svensk export. Resultaten av denna analys bör dock tolkas med viss försiktighet, eftersom omvärldsförhållandena har förändrats väsentligt sedan dess.

Mer information
Handelskonflikten USA–EU med frågor och svar